Tıp Fakültesi'nin Yeni Öğrencileri Beyaz Önlüklerini Giydi

15 septembre 2023 - vendredi

Üniversitemiz Tıp Fakültesi’ne bu yıl kayıt yaptıran öğrenciler, Üniversitemiz Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen geleneksel “Beyaz Önlük Giyme Töreni” ile hekimlik mesleğine ilk adımlarını attılar. Törene Üniversitemiz Yönetimi ve öğretim üyelerinin yanı sıra genç hekim adaylarının aileleri de katıldı.  

 

Törende konuşan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Atilla Özcan Özdemir, öncelikle velilere seslenerek yıllardır emek verdikleri yavrularının artık hekim adayı olarak Tıp Fakültesi’ne adım attığını belirtirken, yarım asırlık bir çınar olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin tecrübeli, dinamik öğretim üyesi kadrosu ile çocuklarına en iyi tıp eğitimini vereceğini ifade etti. Sonrasında hekim adayı öğrencilere seslenerek Türkiye’nin en iyi öğrencileri arasında yer alarak Üniversitemiz Tıp Fakültesi’ni kazandıklarını ancak bu yolun sonunda dünyanın en güzel mesleklerinden birine sahip olacaklarını söyledi. Bu ülkenin onlara emanet olduğunu da hatırlatan Prof. Dr. Özdemir, Cumhuriyetimizin 100. yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere bıraktığı mirası en iyi şekilde devir alıp, yaşatarak ilerleteceklerinden şüphesinin olmadığını kaydetti. Hekimliğin birçok özelliği içinde barındıran bir meslek olduğunu, bu nedenle yalnızca teorik bilgilerle donatılmanın yeterli olmayacağını belirten Prof. Dr. Özdemir, hekim adaylarına; kendini geliştiren, yabancı dil bilen, iletişimi kuvvetli, empati yeteneği olan, akıl ve bilim sahibi, zaman yönetimini becerebilen, ahlaklı, ahde vefalı hekimler olmalarının ülkemiz için çok önemli bir kazanım olacağını hatırlatarak, ülke sevgisini kalplerinin derinliklerinde hep hissetmelerini istedi.  Görevdeki ve emekli olmuş tüm Tıp Fakültesi öğretim üyelerine teşekkür ederek hekim yetiştirmenin çok önemli bir hizmet ve meziyet olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özdemir, Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin usta-çırak ilişkisinin her zaman yaşandığı hekimlik mesleğinde rol-model olarak hekim adaylarına en iyi eğitimi vereceklerinden hiç şüphesinin olmadığını da sözlerine ekledi.     

 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Kamil Çolak konuşmasında genç hekim adaylarına, çok çalışarak onları hayalini kurdukları hekimlik mesleğine hazırlayacak Tıp Fakültesi’ni kazandıklarını, önümüzdeki altı yılı ise daha çok çalışarak, yorularak ve bazen zor şartlar altında geçireceklerini ama sonunda ülkeleri, hocaları ve aileleri için büyük gurur kaynağı olarak mezun olacaklarını söyledi. Hekim adaylarının ailelerine de seslenen Prof. Dr. Çolak, çocuklarının başarısından dolayı kendilerini kutlarken, üniversite olarak çocuklarının en iyi tıp eğitimini almaları için hazır olduklarını kaydetti. Üniversitemiz Tıp Fakültesi’nin eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve toplumsal hizmet alanlarında etkin, verimli, rekabetçi olmayı; üstün performansa odaklanmayı; uluslararası saygınlığı ve tanınırlığı hedeflediğini, paydaşlarıyla birlikte sürekli gelişmeyi kendisine ilke edindiğini belirten Prof. Dr. Kamil Çolak, fakültenin yarım asrı aşan tecrübesiyle ülkemizin sağlık sorunlarını bilen, koruyucu hekimliği uygulayabilen; iyi tanı koyup, iyi tedavi edebilen; ülkemizin kalkınmasına ve evrensel gelişmeye katkıda bulunan, bilimsel düşünceyi kendisine rehber edinen hekimler yetiştirme çabasında olduğunu ve bu bakımdan Tıp Fakültesi’nin değerli öğretim üyelerinin engin tecrübeleriyle hekim adaylarına bilim, teknik ve insanlık açısından üstün yetenekler kazandıracaklarına emin olduğunu söyledi. Genç hekim adaylarına seslenerek giyecekleri beyaz önlüklerin hekimliğin olduğu kadar doğruluğun ve aydınlığın da simgesi olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Çolak, bu nedenle mesleklerini icra ettikleri sürece önlükleri üzerlerindeyken hekim olduklarını asla unutmamalarını, umudun ve şifanın rengini taşıyan beyaz önlüğe yaraşır bir hayat sürmelerini istedi. Prof. Dr. Çolak hekim adaylarına gerek eğitim gerekse meslek hayatları boyunca yılmadan çalışmalarını, denemekten vazgeçmemelerini, her zorluğa ve her haksızlığa karşı başı dik, saygısını ve insan sevgisini yitirmemiş ve yaptığı işi çok seven hekimler olarak yaşamalarını öğütledi. Seçkin öğrenciler olarak başarılı hekimler olacaklarına ve çok iyi yerlere geleceklerine hocaları ve aileleri olarak emin olduklarını dile getiren Prof. Dr. Kamil Çolak, tüm genç hekim adaylarına başarılar diledi. Açılış konuşmalarının ardından hekim adaylarına beyaz önlükleri gruplar halinde giydirildi. Tören sonrasında topluca hatıra fotoğrafı çektirildi.    

 

  

İletişim için E-posta: basinhalk@ogu.edu.tr
Tercih Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli? play

Tercih Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli?

17 juillet 2024

Dekan Yrd. Dr. Öğr. Üyesi | Esra Orum Çattık