Spor Tesisleri

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Üniversitemiz öğrenci ve personelinin daha düzenli ve sağlıklı ortamlarda spor yapmalarını sağlamak amacıyla spor tesislerimizde hizmet vermektedir.

Ayrıca Üniversitemizde Üniversite Sporları Federasyonunun düzenlemiş olduğu Üniversitelerarası Müsabakalar; Eskişehir Osmangazi Üniversitesi olarak, Basketbol, Voleybol, Hentbol, Plaj Hentbolu, Futbol, Salon Futbolu, Plaj Futbolu, Korumalı Futbol, Tenis, Masa Tenisi, Okçuluk, Dağcılık, Bilek Güreşi, Yüzme, Badminton, Satranç, Boks, Ragbi ve Briç branşlarında sportif faaliyetler yapılmaktadır. Öğrencilerimiz Üniversite takımlarına sporcu olmak için her eğitim- öğretim dönemi başında Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne başvurabilirler.

Kapalı Spor Salonu

Meşelik Yerleşkesinde, 23x48 metre ebadında zemini 1.sınıf tarafleks, 1100 kişilik seyirci kapasitesine sahip Uluslararası Basketbol, Voleybol ve Hentbol karşılaşmalarının yapılabildiği spor salonu mevcuttur. Çok amaçlı kurulan spor salonunda, 800 kişiye hizmet verebilen bedensel uyum merkezi, yoga ve pilates salonu, boks ve aikido salonu, müzik odası, ilk yardım ve hakem odası, çalıştırıcı odaları ve 7 adet soyunma odası bulunmaktadır.  

Spor Salonunda Yapılan Faaliyetler:

 • Üniversitemiz Fakülte ve Yüksekokullarının Beden Eğitimi Dersleri
 • Bahar Şenlikleri kapsamında düzenlenen Fakülteler arası Basketbol, Voleybol müsabakaları.
 • Bahar Şenlikleri ve Üniversite Sporları Federasyonunun düzenlediği etkinliklerde halk oyunları antrenmanları, gösterileri ve yarışmaları
 • Üniversite Sporları Federasyonun düzenlediği Üniversitelerarası müsabakalarda Basketbol, Voleybol ve Hentbol maçlarının oynanması
 • Üniversite Tanıtım Günleri’nde Üniversitemizin tanıtımı
 • Üniversite takımlarımızın antrenmanları ve maçları
 • Ayrıca salonumuz öğrenci kulüplerine, devlet eğitim kurumlarına ve özel organizasyonlarda şahıslara tahsis edilmektedir.

Bedensel Uyum Merkezi

400 m2 ‘lik alana kurulmuş olan bedensel uyum merkezinde; 13 adet koşu bandı, 8 adet eliptik bisiklet, 3 adet yatay bisiklet, 2 adet dikey bisiklet, 2 adet kürek, 24 adet fitness-line makineleri mevcuttur. Saat 08.00- 21.45 saatleri arasında, haftanın 6 günü öğrencilere ve personele belirli bir ücret karşılığında uzman antrenörler gözetiminde hizmet vermektedir.

Yoga ve Pilates Salonu

90 m2  ve 180 m2 'lik iki adet yoga ve pilates salonu mevcuttur. Klimalı bir ortamda 30 kişinin çalışmasına uygundur. Üniversitemiz öğrencisine, personeline, Üniversitemiz harici kişilere, belli bir ücret karşılığında, haftanın 5 günü program dahilinde uzman çalıştırıcılarla hizmet vermektedir.

Futbol Halı Sahalar

Spor salonu çevresinde; 30x50 metre ölçülerinde zeminin 4,5 cm özel sentetik çim, her türlü yağış ortamında dahi rahatlıkla oynanabilen bir alt yapıya ve ışıklandırma sistemine sahip 2 adet açık halı saha mevcuttur. Futbol Halı Sahalar 09.00- 23.30 saatleri arası haftanın 7 günü hizmet vermektedir. Halı sahalarımızda düzenli olarak her yıl Bahar Şenlikleri kapsamında Fakülteler/Yüksekokullar arası futbol müsabakaları tertip edilmektedir.

Kum Futbol ve Kum Voleybol Sahası

Açık halı sahaların devamında kum futbolu, kum hentbolu ve kum voleybolu oynamaya elverişli 18x32 metre ölçülerinde 1 adet kum saha mevcuttur.

Tenis Kortları (Açık-Kapalı)

5 adet standart ölçülerde akrelik zemin kaplamalı açık tenis kortu, 1 adet çalışma duvarı bulunmaktadır. Tenis kortlarımızda 08.00- 22.00 saatleri arasında hizmet verilmektedir. Tenis sporunu tanıtmak, sevdirmek ve öğretmek amacıyla, talep olması halinde kurslar açılmaktadır.

Açık Basketbol Sahaları

Salonun batısında 6 adet potadan mevcut 500 m2 alanda açık basketbol sahaları mevcuttur.

Dağcılık Kulesi

Salonun doğusuna yapılmış olan dağcılık kulesi Üniversitemiz öğrencilerine hizmet vermektedir.

Bademlik Yerleşkesi Spor Tesisleri

Bademlik Yerleşkesinde, 1 adet spor salonu, 1 adet açık basketbol sahası bulunmaktadır. Bademlik Yerleşkesindeki kapalı spor salonumuz daha çok Üniversite ve kulüp takımlarımızın antrenmanlarında, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Mimarlık bölümü öğrencilerinin boş zamanlarında fitness, masa tenisi, basketbol, voleybol gibi sportif faaliyetlerinde kullanılmaktadır.

ESOGÜ Stadyumu

Üniversitemiz Stadyumu, sentetik kaplama kulvarlar ve sentetik çim sahadan oluşmaktadır. Kapasitesi 3200 kişiliktir. Futbol sahası ölçüleri 68x105 metre olan stadyum, her biri 122 cm genişliğinde 8 adet kulvara sahiptir. Gece ışıklandırması ve elektronik skorboard bulunmaktadır. Stadyumun ev sahibi ve konuk takımın kullanımına yönelik olarak dizayn edilmiş toplam kapalı alanı 9600 m2’dir. Kapalı alan içerisinde 1 basın toplantısı odası, 4 adet sporcu soyunma odası, 2 adet hakem odası, 1 adet doping kontrol odası, 2 adet antrenman salonu, 4 adet teknik direktör odası, 4 adet masör odası, 1 adet sağlık odası, 1 mescit, 6 adet fuaye, 4 adet masaj odası, 16 duş ve 14 adet ofis bulunmaktadır. Üniversitemiz Stadyumu spor müsabakalarının yanı sıra mezuniyet törenleri ve bahar şenliklerine de ev sahipliği yapacaktır.

Kapalı Yüzme Havuzu

Kapalı yüzme havuzu tesisimiz meşelik kampüsünde hizmet vermektedir. 31.05.2011 tarihinden itibaren İşletmemiz bünyesinde bulunan kapalı yüzme havuzu; 6 kulvarlı, yarı olimpik ve 1.500 kişi kapasitelidir. Üyelerimize daha sağlıklı ve steril bir ortam sunmak için havuz suyumuz 24 saat bilgisayar kontrolünde takip edilmektedir.

Kapalı yüzme havuzumuzdan 6-17 yaş eğitim grubu, yetişkin eğitim, rehabilite çocuk eğitimi ve yetişkin serbest yüzme olarak her yaşa yönelik yüzme faaliyetlerimizden faydalanabilirsiniz. Üyelerimiz; antrenörlerimiz ve cankurtaran eşliğinde, Pazartesi günü hariç, hafta içi 07:00 – 22:00, hafta sonu 08:00 – 20:00 saatleri arasında yüzme havuzumuzdan yararlanabilmektedir.

Kurum İçi: 

 • Esogü personeli (Eş/çocuk)
 • ESOGÜ emekli personeli (Eş/evlenmemiş 25 yaşa kadar çocuk)
 • Üniversitemize hizmet veren Temizlik, Güvenlik ve İktsadi İşletme personeli (Eş/çocuk)
 • Rektörlük tarafından personel tanımlaması yapılan ve uygunluk verilen kişiler (Eş/çocuk)
 • Anadolu Üniversitesi personeli (Eş/çocuk)
 • Üniversitemizde ders vermekte olan öğretim üyeleri ile Kredi Yurtlar Kurumu'nda çalışan idari personel.


Öğrenci: 
Esogü ve Anadolu Üniversitesi öğrencisi.

Tel:0(222) 239 33 23(direk hat)

      0(222) 239 37 50 - 3598 -3599

 

ESOGÜ Gündem play

ESOGÜ Gündem

30 Mayıs 2023

Yakıt Pilleri | Prof. Dr. Hilal Demir Kıvrak